Babai i Ergi Dinit i kushton nje shkrim Hektor Zenunit: Ah, djemte tane!

Kushtuar djalit te mrekullueshem Hektor Zenuni
Ah,djemt tane! Krenaria por jo rralle edhe turpi i baballareve.
Na deshperojne kronikat e zeza te TV-ve, kur shohim se djali vret prinderit, se nje tjeter vret nenen, se nje i trete merr pistoleten dhe qellon mbi te emen e vret pa meshire babain…E keshtu me radhe.
Dhe deshperimi u shtohet halleve te tjera, e na ben te mbytemi ne mosbesim per te ardhmen, ne mosbesim per “brezin qe po rritet”…
Por Hektor Zenuni, biri i pronarit fatkeq qe humbi jeten ne incidentin e Restorant “Kavaljeros” ne plazhin e Velipojes ne Shkoder, para pak ditesh , thote “Jo! Nuk eshte ashtu!”.
Ai sulet permes flakeve qe kishin perfshire lokalin, per te shpetuar te Atin, i vetedijshem se po hynte ne gojen e vdekjes se sigurte edhe vete, duke i ofruar fatit jeten e vet, per ate te Babait.
A duhet ta quaj hero? Jo!
Eshte shume me shume!
Eshte modeli i nje djali te mrekullueshem qe, ne te gjithe e enderrojme dhe e krijojme tek djemte tane, me shembullin me te zgjedhur nga vetja dhe dashurine pa fund.
Nuk e kam njohur asnjehere me pare kete djale simpatik, me trup atleti dhe fytyre njerzore.
Sepse djemt e mire te tille jane.Te padukshem dhe te thjeshte, siç eshte vete shpirti i mire shqiptar.
Nje djale te tille kisha edhe une. Nje djale te tille ke edhe ti…edhe ti…edhe ti….
Dashamir DINI