Ana e errët e Hënës tashmë nën vëzhgimin e një sonde kineze…

Kina tha se ka zbarkuar me sukses një anije kozmike në anën e errët të Hënës. Në orën 10:26, sipas kohës në Pekin, sonda Chang’e-4 ka prekur në destinacion, tha media shtetërore.

Sonda e telekomanduar ka dërguar instrumente për të analizuar gjeologjinë e rajonit, si dhe për të kryer eksperimente biologjike, shkruan REL.

Zbarkimi shihet si një moment i rëndësishëm në eksplorimin e hapësirës. Shtetet e Bashkuara kanë zbarkuar 12 njerëz në Hënë nga viti 1969 deri më 1972. Asnjë nga aterimet nuk është bërë në anën e errët të Hënës.

Ata kanë bërë fotografi të anës së largët, por askush nuk ka zbritur atje. Shtetet e Bashkuara, India, Japonia dhe Rusia kanë po ashtu plane për të dërguar sonda në Hënë në të ardhmen e afërt.

Loading...

Postimet e fundit nga ShkodraWeb

Dëbora mbulon akset nga Veriu në Jug, ARRSH njofton për rrugët problematike për qarkullimin…

Shqipëria...

FOTO/ Ngjarje e rëndë në Korfuz të Greqisë, shqiptari ekzekuton vajzën e tij dhe e gropos në oborrin e shtëpisë…

Një...

HOROSKOPI/ Çfarë parashikojnë yjet për ditën e sotme. e enjte 3 janar 2019…

Dashi...

Close