“198 persona të vrarë në ofensivën ruse, mbi 1 mijë të plagosur”, ministri i Shëndetësisë i Ukrainës jep shifrat

Ministri i Shëndetësisë i Ukrainës, Viktor Lyashko, tha se 198 njerëz janë vrarë dhe më shumë se 1,000 të tjerë janë plagosur në ofensivën ruse.

Ai nuk e sqaroi nëse viktimat përfshijnë vetëm ushtarakë, apo edhe civilë.


Agjencia e OKB-së për Refugjatë tha se mbi 120,000 refugjatë ukrainas janë larguar nga vendi i tyre qëkur Rusia filloi sulmet më 24 shkurt.

Zëvendëskomisionarja e Lartë e OKB-së për Refugjatët, Kelly Clements, tha në një intervistë për rrjetin televiziv CNN se situata pritet të përkeqësohet.

Shumica e refugjatëve janë duke shkuar në Poloni dhe Moldavi, por edhe në Rumani, Sllovaki dhe Hungari./REL